Informace

Cestovní lékárnička

Bolest v krku:
Pastilky, spreje, kloktadla - dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk. Při trvání obtíží kontrola lékařem.

 

Průjem:
Probiotika
, ( Enterol, Biopron), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení. Možno i Smectu. (Léky typu Endiaron se nepodávají do 40 kg váhy dětí a obecně je v dětském věku nedoporučuji. Imodium se nemůže podat dětem do šesti let a také jednoznačně nedoporučuji ani starším dětem.)

 

Poštípání hmyzem:
Na místo vpichu: Fenistil gel, Dapis (v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků), výborný je Tanno-Hermal, při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtec...), chladit místo vpichu.

 

Zarudnutí očí (zánět spojivek):

Ocuflash na prokapávání očí. Při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí k lékaři.

 

Rýma:
Nosní kapky (Nasivin, Olynth) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Qixx modrý, Sterimar, Physiomer) - sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka - neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

 

Vyrážka:
Pokud se nejspíš jedná o  alergickou kopřivka, je vhodné podat antihistaminikum Fenistil kapky (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky a třeba i v kombinaci s teplotami, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař.

 

Nevolnost v dopravním prostředku:
Kinedryl tbl. - volně prodejný, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).

 

Ochrana před slunečním zářením:
Krémy s UV faktorem, minim. 30 - pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

 

Úrazy:
Dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědý), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.

 

Při horečce (nad 38,5 st.C):
Pro malé děti čípky či sirup Panadol,
Nurofen, pro velké děti  Paralen, Nurofen, Ibalgin v tabletách.

 

Bolest uší:
Kapat do ucha Otipax 4xdenně, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud silná bolest trvá, anebo se objeví sekrece z ucha, tak k lékaři.

 

Zvracení:
Studené tekutiny podávané po lžičkách, nejlépe slabý černý čaj s hroznovým cukrem (glukopur). Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť), ev. Vodníček (mírně sladká jahodová příchuť), pro starší např. přípravek Iontia. Pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem - hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství.